NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
2637
Калейдоскоп

Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща

Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор. „Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева

| 16 Септември 2024, 15:16 ч.
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Снимка © DFA

Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор.

Британски драматурзи, наричани на галено "двамата Джо", чиято драма извлича надежда от наболели политически проблеми, подготвят продължение на постановката си "Киото", предаде Ройтерс.

"Киото" ще се играе до събота в Кралската шекспирова компания.

Джо Робъртсън и Джо Мърфи спечелиха признание от двете страни на Атлантическия океан със своята постановка "Джунглата", чиято премиера беше през 2017 г. и се основава на опита им да ръководят театър в едноименния бежански лагер в Кале, Франция.

Тяхната компания "Добър шанс" (Good Chance) има принос и към арт проекта "Разходката" - пътуване на хиляди километри на гигантската кукла "Малката Амал", представляваща сирийска бежанка.

Протоколът от Киото от 1997 г. допада на двамата драматурзи като "притча за съгласие".

"Започнахме с чувството на голямо отчаяние от навика за несъгласие", каза Джо Мърфи пред Р

Самостоятелната изложба на скулптора Радостин Дамасков ще бъде открита днес в галерия „Минерва“. 

Изложбата може да бъде видяна от 8 август до 9 септември, съобщават организаторите.

Радостин Дамасков е роден през 1957 г. в град Бургас. Завършил е скулптура през 1982 г., а от 1987 г. е член на Съюза на българските художници.

Дамасков е участвал в много изложби в България и чужбина, както и в международни симпозиуми по скулптура. Работи в областта на малката пластика и монументалните форми. През 2010 г. печели национален конкурс и реализация на паметник на поетесата Петя Дубарова.

През 2011 г. създава първия нулев километър в България, намиращ се в град Бургас. За своите скулптури в камък и бронз получава дипломи от Министерствата на културата в Унгария, Грузия и Армения, както и почетния знак на Бургас. 

Творби, дело на Дамасков, са притежа

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.

Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.

Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров

„Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева. „Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи“, допълва тя. 

Освен София Бобчева - в ролята на бавачката, в представлението участват актьорите Илиана Коджабашева, както и Мартина Пенева и Боян Арсов – като млади родители.

„Не бих направила обобщение, че нашите герои са типичните съвременни родители. Имаме доста екстравагантни герои, но това, което съвременният текст засяга, е много трескавата, бърза среда, в която живеем. И голямото предизвикателство е да си родител, професионалист и добър човек“, казва Василена Радева. И тя, и София Бобчева отскоро си имат бебета, като за режисьорката това е трето дете. „Откритието и най-голямото предизвикателство в представлението е чувството за хумор, с което се говори за наистина сериозни неща и за проблеми, които са страховете на всички родители“, посочва Радева. 

Преводът на „Бебе на борда“ е на Любов Костова, сценограф и костюмограф е Борис Далчев, композитор – Емилиян Гацов-Елби, хореограф – Марион Дърова, видеограф – Теодор Киряков, а вокален педагог – Гьорги Георгиев-Анитка. Драматург е Майя Праматарова.

Режисьорът Василена Радева и актрисата София Бобчева , в разговор с Даниел Димитров – за драматургичните изненади в „Бебе на борда“, за представлението като учебник за родителство и за черния хумор в темата, за съвременния родител и какъв не трябва да бъде той.

Анимацията "Отвътре навън 2" за трета поредна седмица е начело в бокс-офис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд по кината в САЩ и Канада продукцията на "Дисни"/"Пиксар" е реализирала 57,4 милиона долара от продажбата на билети. Така общите й приходи в домашния бокс-офис стават 469 милиарда долара. 

Според специализираните сайтове анимацията "Отвътре навън" вече е прехвърлила прага от 1 милиард долара в международния бокс-офис. Продължението е единственият филм през 2024 г., преминал тази граница, при това само за 19 дни, което е рекорд за анимационен филм.

Имайки предвид числата, анимацията "Аз, проклетникът 4", която тази седмица излиза на екран в Северна Америка, ще се изправи пред сериозно предизвикателство. 

Второ място в бокс-офиса заема предисторията "Нито звук: Ден първи". Прих

В залите на Градската художествена галерия във Варна от 26 юли е представена изложбата „Графика от Япония“. Организатори са специалистите от Галерията за графично изкуство, които са селектирали 50 произведения от фонда, създадени в периода от 1981 г., когато се организира първото международно биенале на графиката в града, до 2015 г. 

Сред имената на представените автори се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Масаки Ойя, Охая Хитоши, които са носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми, отличени с голямата награда на форума, каза Велина Гребенска от екипа на галерията. Могат да се видят творби в техниките гравюра на дърво, която е най-старата типична за японските майстори, литография, офорт, акватинта, мецотинто, сериграфия и смесена техника.

По думите на Гребенска в създадените през 80-те години графи

Българската актриса Ели Скорчева засади своя липичка в Алеята на липите пред Държавна опера Стара Загора. Тази година именно Скорчева е носител на специалната награда за цялостен принос в киното в единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024.

„Расти голяма и силна, давай много аромат и сянка на всички хора в Стара Загора“, нарече на новопосаденото дръвче Скорчева.

Актрисата откри своята почетна звезда.

На официалната церемония по откриване на кинофестивала в Стара Загора в събота вечер Ели Скорчева получи специалната награда.

„Благодаря на Маги Ралчева, на фестивала „Златната липа“ и на вас, че през цялото време цялата публика ме подкрепя страшно много“, посочи в словото си Ели Скорчева. „Златната липа“ за първи път ме накара да се чувствам като наистина като звезда.“

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Четвърто издание на "Пейка парк фест" ще се състои на 24 август на Пернишката крепост, съобщиха организаторите на събитието. Миньорският град ще се превърне в притегателна парти точка за всички меломани. 

На сцената на музикалната проява тази година ще се представят едни от най-популярните новоизгряващи звезди на съвременната хип-хоп музика, сред които Fyre, 2Bona, Emil TRF, Теодор Василев - THEO и др. 

Организаторите уверяват, че тази година са подготвили много награди, изненади и весели моменти за посетителите на летния фестивал.

"Пейка парк фест" се организира от Община Перник, Международен младежки център и Фондация "Култура Перник". 

Проявата е със свободен вход за посещение.

На софийска сцена познаваме Кристофър Дюранг само от „Терапевти“. Има ли драматургични изненади в „Бебе на борда“?

София Бобчева: О, има. Той винаги изненадва с различни комедийни ходове. Тук има повече черен хумор, защото става въпрос за родителство, за бебета. Винаги, когато има бебе, хуморът става малко черен. Така че е малко по-различно, но неговият език си е същият, както и стилът, който аз много харесвам. Това е един страхотен американски комедиограф и много се радвам, че отново играя негов текст, и то пак с Боян Арсов.

Василена Радева: Кристофър Дюранг е много добър драматург, а в добрата драматургия винаги има изненади. Пиесата е пълна с обрати, което не е изненада за този автор. Но се надявам, че ще е изненада за публиката, която не е специалист по Дюранг. 

Защо „Бебе на борда“?

София Бобчева: Ами защото, както всичко е наред, изведнъж се появява бебето и започва да става опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. 

Василена Радева: Защото винаги, когато се появи предизвикателство, става интересно. Раждането и отглеждането на едно дете, освен голяма радост, е и голямо предизвикателство. Затова този текст е много театрален. Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката. 

Може ли да се каже, че това представление е учебник за нещо?

София Бобчева: Може да се каже, че е учебник за това какво е родителството, колко смешен и нелеп може да бъде един човек, когато е в такава ситуация, и как всички хора сме така, и какви нелепи и смешни ситуации може да излязат, когато наистина не знаеш какво да правиш, особено когато ти е първо дете. Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща. 

Василена Радева: Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи.

Не е ли малко зловещо, когато става въпрос за бебе, да има елементи на черен хумор?

Василена Радева: В черния хумор винаги има нещо зловещо, но в това е тръпката и предизвикателството. 

София Бобчева: Ако няма нещо зловещо в смешката, няма да е черен хумор. А е черен, защото и бебетата са намесени в тази малко зловещо-смешна история. 

Какъв не трябва да бъде младият родител?

Василена Радева: Не трябва да бъде някой, който не е той самият. Това е нещо, което всички родители научаваме – в един момент да се върнем към себе си, към собствената си личност и по този начин отглеждането на деца става много естествено. 

София Бобчева: Аз имам една реплика от спектакъла, която е отговор на въпроса – „Страшно е родителите да се притесняват за глупости, децата им да растат в страх. Нека бебето научи някои неща от собствен опит“ .Тоест, да падне, да се пребие и такива неща... Не е нужно да седиш отгоре му като майка орлица.

Как изглежда съвременният родител с бебе на борда?

София Бобчева: Аз си го представям накачулен с хиляда чанти. Има и такава сцена в спектакъла – майки на детска площадка. Интересна сцена, защото, колкото е реална, толкова е и абсурдна. Всъщност, всички неща, които играем, са реални ситуации, но изглеждат смешно отстрани. 

Василена Радева: Аз не бих направила обобщение, че нашите герои са типичните съвременни родители. Имаме доста екстравагантни герои, но това, което съвременният текст засяга, е много трескавата, бърза среда, в която живеем. И голямото предизвикателство е да си родител, професионалист и добър човек. 

Като млади родители и майки, какво беше откритието за вас в тази пиеса?

Василена Радева: Замислих се, защото аз припознавам всяка ситуация, дори всяка реплика, ако не в автобиографичен начин, то в близък начин – до ситуации, които са ми познати. Може би, откритието и най-голямото предизвикателство е чувството за хумор, с което се говори за наистина сериозни неща и за проблеми, които са страховете на всички родители. 

София Бобчева: Много ми беше интересно да работя с Василена Радева. Тя има три деца. Така че за мен това беше като уъркшоп за майчинство. Освен за пиесата, си говорихме и за родителството, така че имаше какво да попия, защото ми е малко трудно като човек, който за първи път има дете. 

Кое е по приятно – бавачка/режисьор или майка в живота?

Василена Радева: Не бих ги сравнила. И двете са много приятни.

София Бобчева: По-приятно, със сигурност, е майка в живота, колкото и да е трудно. И двете неща са много трудни, защото ролята ми изисква да пея, да подскачам, да танцувам. Когато се прибера вкъщи след тежка репетиция като бавачката и видя моето бебе, му се радвам много.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия ...
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.& ...
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Националният музей „Земята и хората“ ще бъде домакин на XXXII Софийско изложение „Скъпоценни камъни, минерали и фосили“. Събитието ще се проведе от 11 до 13 ...
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Наградите на Столична община за ярки постижения в областта на културата бяха връчени тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Наградата за цялостно творчество бе връч ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 05:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Калейдоскоп
2637
Калейдоскоп

Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща

Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно.Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“.

| 16 Септември 2024, 15:16 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща
Снимка © DFA

Опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. Така актрисата София Бобчева описва случващото се на сцената на Народния театър в постановката „Бебе на борда“. Кристофър Дюранг (1949-2024) е автор на тази зловещо-смешна история с елементи на черен хумор.

„Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката“, казва режисьорът Василена Радева. „Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи“, допълва тя. 

Британски драматурзи, наричани на галено "двамата Джо", чиято драма извлича надежда от наболели политически проблеми, подготвят продължение на постановката си "Киото", предаде Ройтерс.

"Киото" ще се играе до събота в Кралската шекспирова компания.

Джо Робъртсън и Джо Мърфи спечелиха признание от двете страни на Атлантическия океан със своята постановка "Джунглата", чиято премиера беше през 2017 г. и се основава на опита им да ръководят театър в едноименния бежански лагер в Кале, Франция.

Тяхната компания "Добър шанс" (Good Chance) има принос и към арт проекта "Разходката" - пътуване на хиляди километри на гигантската кукла "Малката Амал", представляваща сирийска бежанка.

Протоколът от Киото от 1997 г. допада на двамата драматурзи като "притча за съгласие".

"Започнахме с чувството на голямо отчаяние от навика за несъгласие", каза Джо Мърфи пред Р

Самостоятелната изложба на скулптора Радостин Дамасков ще бъде открита днес в галерия „Минерва“. 

Изложбата може да бъде видяна от 8 август до 9 септември, съобщават организаторите.

Радостин Дамасков е роден през 1957 г. в град Бургас. Завършил е скулптура през 1982 г., а от 1987 г. е член на Съюза на българските художници.

Дамасков е участвал в много изложби в България и чужбина, както и в международни симпозиуми по скулптура. Работи в областта на малката пластика и монументалните форми. През 2010 г. печели национален конкурс и реализация на паметник на поетесата Петя Дубарова.

През 2011 г. създава първия нулев километър в България, намиращ се в град Бургас. За своите скулптури в камък и бронз получава дипломи от Министерствата на културата в Унгария, Грузия и Армения, както и почетния знак на Бургас. 

Творби, дело на Дамасков, са притежа

Заподозреният в заговор за взривяване на бомба на един от концертите на Тейлър Суифт в австрийската столица Виена по-рано този месец се е поинтересувал откъде може да си купи фитил, разкри пред полицията негов приятел, разпитан от следователите като свидетел, съобщи австрийската новинарска агенция АПА, цитирана от ДПА.

Когато приятелят, който е на 15 години, попитал 19-годишния заподозрян какво смята да прави с фитила, последният отговорил: "Ще се чуе“.

Проучването за покупката на фитила е било направено броени дни преди концертите на американската звезда на световната музика във Виена в рамките на европейското турне "Ерас", планирани от 8 до 10 август.

Според информациите 15-годишният младеж е казал на полицията, че не е смятал, че заподозреният може да извърши терористична атака.

Заподозреният остава в ареста.

Втори заподозрян,

Камерният състав на Симфоничния оркестър на Баварското радио гостува за първи път в България в рамките на Международния музикален фестивал „Варненско лято“. Той ще изнесе концерт тази вечер във Фестивалния и конгресен център във Варна. 

Концертмайстор и диригент на състава е Радослав Шулц. Солист ще бъде Адриан Йотикер, който ще изпълни Концерт за пиано и оркестър №2 от Фредерик Шопен. В програмата е и „Смъртта и момичето” за струнен оркестър от Шуберт/Малер. Франц Шуберт пише квартета през тежката за него 1824-а, когато разбира, че е сериозно болен. Драматизмът му по-късно привлича Малер да му даде оркестров прочит, който започва да се изпълнява след смъртта на композитора.

Гостуването на оркестъра от Мюнхен във Варна се осъществява с финансовата подкрепа на Фонда за подпомагане на музикални проекти на професионални музиканти и ансамбли в чужбина на Гьоте-институ

Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.

Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.

Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров

Освен София Бобчева - в ролята на бавачката, в представлението участват актьорите Илиана Коджабашева, както и Мартина Пенева и Боян Арсов – като млади родители.

„Не бих направила обобщение, че нашите герои са типичните съвременни родители. Имаме доста екстравагантни герои, но това, което съвременният текст засяга, е много трескавата, бърза среда, в която живеем. И голямото предизвикателство е да си родител, професионалист и добър човек“, казва Василена Радева. И тя, и София Бобчева отскоро си имат бебета, като за режисьорката това е трето дете. „Откритието и най-голямото предизвикателство в представлението е чувството за хумор, с което се говори за наистина сериозни неща и за проблеми, които са страховете на всички родители“, посочва Радева. 

Анимацията "Отвътре навън 2" за трета поредна седмица е начело в бокс-офис класацията на Северна Америка, съобщават световните осведомителни агенции.

През третия си уикенд по кината в САЩ и Канада продукцията на "Дисни"/"Пиксар" е реализирала 57,4 милиона долара от продажбата на билети. Така общите й приходи в домашния бокс-офис стават 469 милиарда долара. 

Според специализираните сайтове анимацията "Отвътре навън" вече е прехвърлила прага от 1 милиард долара в международния бокс-офис. Продължението е единственият филм през 2024 г., преминал тази граница, при това само за 19 дни, което е рекорд за анимационен филм.

Имайки предвид числата, анимацията "Аз, проклетникът 4", която тази седмица излиза на екран в Северна Америка, ще се изправи пред сериозно предизвикателство. 

Второ място в бокс-офиса заема предисторията "Нито звук: Ден първи". Прих

В залите на Градската художествена галерия във Варна от 26 юли е представена изложбата „Графика от Япония“. Организатори са специалистите от Галерията за графично изкуство, които са селектирали 50 произведения от фонда, създадени в периода от 1981 г., когато се организира първото международно биенале на графиката в града, до 2015 г. 

Сред имената на представените автори се открояват Акира Куросаки, Тадайоши Накабаяши, Масаки Ойя, Охая Хитоши, които са носители на равностойни и специални награди в биеналето, както и Кунито Нагаока и Тошийо Йошизуми, отличени с голямата награда на форума, каза Велина Гребенска от екипа на галерията. Могат да се видят творби в техниките гравюра на дърво, която е най-старата типична за японските майстори, литография, офорт, акватинта, мецотинто, сериграфия и смесена техника.

По думите на Гребенска в създадените през 80-те години графи

Българската актриса Ели Скорчева засади своя липичка в Алеята на липите пред Държавна опера Стара Загора. Тази година именно Скорчева е носител на специалната награда за цялостен принос в киното в единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024.

„Расти голяма и силна, давай много аромат и сянка на всички хора в Стара Загора“, нарече на новопосаденото дръвче Скорчева.

Актрисата откри своята почетна звезда.

На официалната церемония по откриване на кинофестивала в Стара Загора в събота вечер Ели Скорчева получи специалната награда.

„Благодаря на Маги Ралчева, на фестивала „Златната липа“ и на вас, че през цялото време цялата публика ме подкрепя страшно много“, посочи в словото си Ели Скорчева. „Златната липа“ за първи път ме накара да се чувствам като наистина като звезда.“

Изложбата „Жена с много лица“ с черно-бели фотографии отбелязва 90-годишнината на Татяна Лолова.

Откриването е на 20 август в градската градина пред Народния театър „Иван Вазов“, съобщават организаторите.

„По-голямата част от снимките са от личния архив на актрисата, предоставени от семейството й“, каза кураторът Георги Тошев, който заедно със Светослава Стоянова и дизайнерът Тодор Манолов са изградили фоторазказ за голямата актриса.

„Татяна обичаше да играе. Опитвам се да вървя по следите на живота й, използвам формата на игра от снимки в изложбата, които се опитват да нарисуват портрета на една жена с много лица, актриса, която умее да преминава с лекота от трагичното към смешното“, казва още Тошев.

Националнат

Четвърто издание на "Пейка парк фест" ще се състои на 24 август на Пернишката крепост, съобщиха организаторите на събитието. Миньорският град ще се превърне в притегателна парти точка за всички меломани. 

На сцената на музикалната проява тази година ще се представят едни от най-популярните новоизгряващи звезди на съвременната хип-хоп музика, сред които Fyre, 2Bona, Emil TRF, Теодор Василев - THEO и др. 

Организаторите уверяват, че тази година са подготвили много награди, изненади и весели моменти за посетителите на летния фестивал.

"Пейка парк фест" се организира от Община Перник, Международен младежки център и Фондация "Култура Перник". 

Проявата е със свободен вход за посещение.

Преводът на „Бебе на борда“ е на Любов Костова, сценограф и костюмограф е Борис Далчев, композитор – Емилиян Гацов-Елби, хореограф – Марион Дърова, видеограф – Теодор Киряков, а вокален педагог – Гьорги Георгиев-Анитка. Драматург е Майя Праматарова.

Режисьорът Василена Радева и актрисата София Бобчева , в разговор с Даниел Димитров – за драматургичните изненади в „Бебе на борда“, за представлението като учебник за родителство и за черния хумор в темата, за съвременния родител и какъв не трябва да бъде той.

На софийска сцена познаваме Кристофър Дюранг само от „Терапевти“. Има ли драматургични изненади в „Бебе на борда“?

София Бобчева: О, има. Той винаги изненадва с различни комедийни ходове. Тук има повече черен хумор, защото става въпрос за родителство, за бебета. Винаги, когато има бебе, хуморът става малко черен. Така че е малко по-различно, но неговият език си е същият, както и стилът, който аз много харесвам. Това е един страхотен американски комедиограф и много се радвам, че отново играя негов текст, и то пак с Боян Арсов.

Василена Радева: Кристофър Дюранг е много добър драматург, а в добрата драматургия винаги има изненади. Пиесата е пълна с обрати, което не е изненада за този автор. Но се надявам, че ще е изненада за публиката, която не е специалист по Дюранг. 

Защо „Бебе на борда“?

София Бобчева: Ами защото, както всичко е наред, изведнъж се появява бебето и започва да става опасно, сериозно, сложно, интересно и смешно. 

Василена Радева: Защото винаги, когато се появи предизвикателство, става интересно. Раждането и отглеждането на едно дете, освен голяма радост, е и голямо предизвикателство. Затова този текст е много театрален. Мисля, че сме успели да предадем заложеното в драматургията – едновременно свежест и сериозност на тематиката. 

Може ли да се каже, че това представление е учебник за нещо?

София Бобчева: Може да се каже, че е учебник за това какво е родителството, колко смешен и нелеп може да бъде един човек, когато е в такава ситуация, и как всички хора сме така, и какви нелепи и смешни ситуации може да излязат, когато наистина не знаеш какво да правиш, особено когато ти е първо дете. Просто няма как да не ти се случат точно такива абсурдни и смешни неща. 

Василена Радева: Шегуваме се, че това е учебник за всички грешки, които могат да се направят като млад родител. Определено не ми се иска публиката да идват тук като на урок. Напротив. Това, което предполага спектакълът, е публиката да се отпусне, а не да дойде, за да учи.

Не е ли малко зловещо, когато става въпрос за бебе, да има елементи на черен хумор?

Василена Радева: В черния хумор винаги има нещо зловещо, но в това е тръпката и предизвикателството. 

София Бобчева: Ако няма нещо зловещо в смешката, няма да е черен хумор. А е черен, защото и бебетата са намесени в тази малко зловещо-смешна история. 

Какъв не трябва да бъде младият родител?

Василена Радева: Не трябва да бъде някой, който не е той самият. Това е нещо, което всички родители научаваме – в един момент да се върнем към себе си, към собствената си личност и по този начин отглеждането на деца става много естествено. 

София Бобчева: Аз имам една реплика от спектакъла, която е отговор на въпроса – „Страшно е родителите да се притесняват за глупости, децата им да растат в страх. Нека бебето научи някои неща от собствен опит“ .Тоест, да падне, да се пребие и такива неща... Не е нужно да седиш отгоре му като майка орлица.

Как изглежда съвременният родител с бебе на борда?

София Бобчева: Аз си го представям накачулен с хиляда чанти. Има и такава сцена в спектакъла – майки на детска площадка. Интересна сцена, защото, колкото е реална, толкова е и абсурдна. Всъщност, всички неща, които играем, са реални ситуации, но изглеждат смешно отстрани. 

Василена Радева: Аз не бих направила обобщение, че нашите герои са типичните съвременни родители. Имаме доста екстравагантни герои, но това, което съвременният текст засяга, е много трескавата, бърза среда, в която живеем. И голямото предизвикателство е да си родител, професионалист и добър човек. 

Като млади родители и майки, какво беше откритието за вас в тази пиеса?

Василена Радева: Замислих се, защото аз припознавам всяка ситуация, дори всяка реплика, ако не в автобиографичен начин, то в близък начин – до ситуации, които са ми познати. Може би, откритието и най-голямото предизвикателство е чувството за хумор, с което се говори за наистина сериозни неща и за проблеми, които са страховете на всички родители. 

София Бобчева: Много ми беше интересно да работя с Василена Радева. Тя има три деца. Така че за мен това беше като уъркшоп за майчинство. Освен за пиесата, си говорихме и за родителството, така че имаше какво да попия, защото ми е малко трудно като човек, който за първи път има дете. 

Кое е по приятно – бавачка/режисьор или майка в живота?

Василена Радева: Не бих ги сравнила. И двете са много приятни.

София Бобчева: По-приятно, със сигурност, е майка в живота, колкото и да е трудно. И двете неща са много трудни, защото ролята ми изисква да пея, да подскачам, да танцувам. Когато се прибера вкъщи след тежка репетиция като бавачката и видя моето бебе, му се радвам много.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава
Арнолд Шварценегер стана доктор хонорис кауза в Берлин
Скъпоценни камъни, минерали и фосили
Цветана Манева е носителят на специалната награда на София за изключителни постижения в областта на културата
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.